Autor Wiadomość
jaronwoj
PostWysłany: Pon 7:39, 23 Lip 2007    Temat postu: Nowa konsolidacja MOL z PKN ORLEN - obrona regiona

Nowa konsolidacja MOL z PKN ORLEN – obrona regionalna pozycji rynkowych

Potencjalne połączenie MOL-a z PKN Orlen przyniosłoby na pewno więcej korzyści niż fuzja z OMV - mówi osoba zbliżona do zarządu węgierskiego koncernu.
Ferenc Szabolcs, dyrektor ds. komunikacji, zapytany o oficjalny komentarz w tej sprawie mówi, że kierownictwo MOL nigdy nie wykluczało konsolidacji regionalnej.
- Z uwagi na różne obszary działania MOL-a i PKN i brak powielania się obszarów działania, uważamy, że przyszła kooperację pomiędzy dwoma firmami byłaby całkiem rozsądna i taka, która ma duży potencjał stworzenia wartości na takich samych argumentach jak ustalona współpraca w 2003 roku - mówi Ferenc Szabolcs. Przedstawiciele PKN Orlen nie chcieli komentować tych deklaracji. Na Węgrzech nadal trwa batalia o kontrolę nad narodowym koncernem paliwowym MOL. Pretendent do przejęcia węgierskiej spółki, austriacki OMV, natrafia na coraz silniejszy opór. Niedawno zarząd MOL oficjalnie odrzucił propozycję połączenia złożoną pod koniec czerwca przez OMV, nazywając ją niespodziewaną i niepożądaną. Podkreślili, że taka fuzja nie byłaby dobrą propozycją dla akcjonariuszy węgierskiej spółki. Również w Polsce po wywiadzie GP z prezesem PKN Orlen Piotrem Kownackim, który mówił o tym, że może się pojawić zagrożenie przejęcia polskiej firmy, ruszyła debata na temat przyszłości PKN Orlen. Elementem umocnienia Skarbu Państwa w sektorze mogłaby być nawet fuzja Orlenu

http://biznes.onet.pl/5,1426197,prasa.html

Marek Foltynowicz, doradcą koncernu MOL w Polsce



MOL jest firmą bardzo aktywną i otwartą na współpracę z innymi firmami paliwowymi. Zgodnie ze strategią ekspansji regionalnej, firma ciągle szuka nowych możliwości, zarówno na Węgrzech, jak i za granicą. Już teraz MOL może poszczycić się silną obecnością w regionie i w dalszym ciągu otwarty jest na nowe możliwości rozwoju m.in. poprzez udział w ostatnich dużych prywatyzacjach (Unipetrol, INA). Ponadto MOL skupia się na rozwoju sieci paliw w kraju i za granicą.
- MOL jest w dalszym ciągu zainteresowany Rafinerią Gdańską i z zadowoleniem przyjmie możliwość ponownego włączenia się do rozmów na temat prywatyzacji RG. W ciągu ostatnich 18 miesięcy, na prośbę Nafty Polskiej, MOL kilkakrotnie potwierdzał swoje zainteresowanie Rafinerią Gdańską i przedłużał ważność swojej oferty. Transakcja mogłaby zostać sfinalizowana w bardzo krótkim czasie po zakończeniu procesu potwierdzającego due dilligence.

- MOL jest otwarty na współpracę z innymi firmami paliwowymi, zarówno na Węgrzech, jak i za granicą. Poprzez nabycie akcji Slovnaftu firma uczyniła już pierwszy krok w kierunku konsolidacji regionalnej. MOL jest również przekonany co do kluczowej roli, jaką w konsolidacji regionalnej powinny odgrywać firmy polskie i węgierskie. Dlatego też proponowaliśmy połączenie z PKN Orlen na zasadzie dwóch równorzędnych partnerów. Struktura taka gwarantowałaby możliwość osiągnięcia znaczących zysków, synergię kosztów oraz możliwość wspólnej realizacji inwestycji międzynarodowych



Konkluzja

- obrona regionalna i uzyskanie synergii kosztów oraz koordynacja inwestycji międzynarodowych to dobry znak zwłaszcza ,iż MOL posiada 36,2% akcji SLOVNAFT z opcja na pakiet większościowy.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group