Forum Dyskusja nad stanem prawa dla firm paliwowych Strona Główna Dyskusja nad stanem prawa dla firm paliwowych
Forum: olej, paliwa, smary,doradztwo paliwowe - ekonomiczne, akcyza, ustaw , przepisy, wolna dyskusja, cło i inne...
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Spadek wydobycia krajowego ropy naftowej w Polsce

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Dyskusja nad stanem prawa dla firm paliwowych Strona Główna -> Forum paliwowe ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jaronwoj
Administrator



Dołączył: 02 Lip 2007
Posty: 61
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 8:46, 20 Kwi 2008    Temat postu: Spadek wydobycia krajowego ropy naftowej w Polsce

ANALIZA WYDOBYCIA ROPY NAFTOWEJ W POLSCE
W 2007 r. PGNiG wydobyło łącznie 518 tys. ton ropy, uwzględniając testy produkcyjne nowych złóż, w porównaniu do 530 tys. ton rok wcześniej (to spadek o 2,3 proc.). W porównaniu do 2005 r., kiedy wydobycie PGNiG sięgało 619 tys. ton, spadek wynosi już jednak ponad 16 proc. i nie zanosi się na odwrócenie trendu.

Jeszcze wyraźniej spada wydobycie ropy przez Petrobaltic. Przez lata oscylowało ono wokół 300 tys. ton ropy, w 2006 r. było to 247,9 tys. ton, a w minionym roku już tylko 186,6 tys. ton, czyli o niemal jedną czwartą mniej niż rok wcześniej. W efekcie krajowe wydobycie pokrywa dziś zaledwie ok. 4 proc. zapotrzebowania polskich rafinerii.

Dane wnp.pl



ANALIZA SPRZEDAŻY KRAJOWE ROPY NAFTOWEJ



Obecnie sprzedaż ropy naftowej przez spółkę prowadzona jest w dwóch głównych kierunkach:

sprzedaż rurociągowa do odbiorców zagranicznych, która realizowana jest na podstawie odnawialnych umów rocznych - około 54% całej sprzedaży ropy,
sprzedaż transportem kołowym do odbiorców krajowych - około 46%.
Sprzedażą rurociągową (rurociągiem PERN „Przyjaźń") objęci są główni klienci PGNiG: Shell International Trading and Shipping Company Limited i BP Oil International LTD.

(przyp. własny eksport ograniczony do Niemiec)
Sprzedażą krajową zaś - w przeważającej części podmioty z Grupy PKN ORLEN oraz, w niewielkim zakresie, lokalni, bezpośredni odbiorcy oddziałów wydobywczych.



PROJEKT INWESTYCYJNY

Projekt: Lubiatów-Międzychód- Grotów (LMG)

Celem projektu jest zagospodarowanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego Lubiatów-Międzychód-Grotów oraz umożliwienie transportu, magazynowania i sprzedaży ropy naftowej, gazu ziemnego, siarki i gazu płynnego (LPG) z Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego LMG. Łączna wartość projektu wynosi około 681,5 mln zł; przewiduje się zakończenie całego projektu na koniec 2009 roku. 14 listopada 2006 roku PGNiG ogłosiło przetarg na generalnego realizatora inwestycji Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Lubiatów-Międzychód-Grotów (KRNiGZ LMG); obecnie trwa postępowanie przetargowe.

Projekt LMG jest kluczowy dla realizacji docelowej produkcji ropy naftowej, od 2010 roku, na poziomie 1,1 mln t. Zasoby złoża Lubiatów- Międzychód-Grotów szacowane są na 7,2 mln t ropy naftowej i 5 mln m3 gazu ziemnego.



Z ODPOWIEDZI NA INTERPELACJE POSELSKĄ nr. 7534

Wydobycie ropy naftowej w latach 2001-2003 wzrosło z poziomu około 160 tys. ton do około 500 tys. ton - było to wynikiem odkrycia złoża ropno-gazowego BMB (Barnówko-Mostno-Buszewo w rejonie Gorzowa Wlkp.). Aktualnie realizowany jest drugi etap zagospodarowania tego złoża, co pozwoli zwiększyć wydobycie PGNiG S.A. do około 600-700 tys. ton rocznie.

Odkrycie nowego dużego obszaru roponośnego w rejonie Międzychodu (Puszcza Nadnotecka), a w tym złóż Lubiatów i Grotów stwarza perspektywę dalszego wzrostu wydobycia. W związku z tym istnieje możliwość zwiększenia wydobycia ropy naftowej do około 1,4 mln ton rocznie w roku 2008 z możliwością utrzymania tego poziomu w kilku kolejnych latach.

Udokumentowanie badaniami sejsmicznymi nowych potencjalnie dużych obszarów roponośnych (częściowo potwierdzonych wierceniami) stworzy perspektywy wzrostu krajowego wydobycia na lądzie do poziomu około 2 mln t ropy naftowej rocznie, ale równocześnie wymaga poniesienia znacznych nakładów na poszukiwania i zagospodarowanie złóż ropy naftowej.

Optymalizacja wykorzystania krajowych mocy wydobywczych przyniesie w efekcie zwiększone przychody finansowe PGNiG S.A., a także zmniejszy uzależnienie się od zewnętrznych źródeł dostaw gazu i ropy naftowej, co w rezultacie wpłynie na wzrost bezpieczeństwa energetycznego Polski.

FRAGMENT DYSKUSJI

Polskie przedsiębiorstwa sektora paliwowego, Grupa LOTOS i PKN ORLEN, również dążą do uzyskania dostępu do złóż ropy naftowej. Jak ocenia Pan szansę powodzenia tych planów?

Rozważając tę kwestię, nie sposób nie wspomnieć o konieczności przeprowadzenia integracji pionowej. W perspektywie dłuższego czasu jest ona bezdyskusyjnie konieczna i nieunikniona. Cały cykl technologiczny, od wydobycia, poprzez transport i przerób, do dystrybucji przetworzonych produktów ropopochodnych, powinien być zintegrowany i podległy tylko jednemu dysponentowi. Pozwala to nie tylko na znaczne uniezależnienie się i pełniejsze zaspokojenie potrzeb energetycznych kraju, ale także daje duże oszczędności i zwiększa możliwości finansowe. Podnosi poziom techniczny, uelastycznia zarządzanie, a nade wszystko daje szansę na skuteczne konkurowanie z firmami zagranicznymi.

Dzisiaj LOTOS buduje swój upstream we współpracy z Petrobaltikiem, który dysponuje złożami na Bałtyku. Równocześnie czyni starania o dostęp do zagranicznych złóż. ORLEN, który do tej pory jedynie mówił o konieczności pozyskania złóż, w tej chwili traktuje tę sprawę bardzo poważnie i - jak sądzę - będzie podejmował odpowiednie kroki w tym kierunku. Ale o dostęp do złóż wcale nie jest łatwo, bez względu na to, czy starania podejmowane będą przez te firmy razem, czy osobno. W Polsce, co prawda, złoża są, ale stosunkowo niewielkie. Trzeba szukać źródeł zaopatrzenia za granicą, a rosnąca koniunktura na ropę naftową utrudnia takie działania.

[link widoczny dla zalogowanych]



POLITYKA KONCESYJNA NA POSZUKIWANIE I WYDOBYCIE

Liczba koncesji na poszukiwanie 128

Liczba koncesji łącznych na poszukiwanie 20 ( ropa + gaz)

Liczba koncesji na wydobycie 220



Stan na koniec 2007r.



Raport za 2007 Ministerstwa Ochrony Środowiska

[link widoczny dla zalogowanych]



Mapa obszarów koncesyjnych








KONKLUZJA KOŃCOWA

Ceny światowe pow. 100$ za baryłkę ropy naftowej pobudziła poszukiwaczy lecz zmniejszyła wydobycie krajowe

Analiza krajowa wskazuje na kilka przyczyn;

niepewność co do praw pakietu własności LOTOS do spółki PETROBALTIC
złoże BMB eksportowała ropę poprzez rurociąg Przyjaźń do Niemiec eksport ta drogą ropy naftowej REBCO z Rosji został zatrzymany
zamknięcie procesu technologicznego przerobu surowej ropy w Rafinerii Czechowice Dziedzice , Jasło[img][/img]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez jaronwoj dnia Nie 8:47, 20 Kwi 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Dyskusja nad stanem prawa dla firm paliwowych Strona Główna -> Forum paliwowe ogólne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin