Forum Dyskusja nad stanem prawa dla firm paliwowych Strona Główna Dyskusja nad stanem prawa dla firm paliwowych
Forum: olej, paliwa, smary,doradztwo paliwowe - ekonomiczne, akcyza, ustaw , przepisy, wolna dyskusja, cło i inne...
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zmiany w polityce energetycznej Rosji wobec UE

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Dyskusja nad stanem prawa dla firm paliwowych Strona Główna -> Forum paliwowe ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jaronwoj
Administrator



Dołączył: 02 Lip 2007
Posty: 61
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 22:41, 28 Paź 2007    Temat postu: Zmiany w polityce energetycznej Rosji wobec UE

Zmiany w polityce energetycznej Rosji wobec UE poprzez pryzmat powyborczej polityki Polski

Nowy element planów KE hamujące Rosję - sierpień 2007r.

Rosyjskie stanowisko stanowi odpowiedź na informację - zaprezentowaną na łamach "Financial Times" - iż Komisja Europejska rozpatruje obecnie plany, mające zahamować ambicje rosyjskich koncernów energetycznych, pragnących umocnić się w krajach UE i zdominować sieć dystrybucji tych surowców w krajach unijnych.
Cytowany przez "Financial Times" rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow określił takie plany KE jako "dyskryminujące rosyjskie koncerny" i "nieuczciwe". "Nie wierzę by taki plan znajdował się na porządku dnia. Rosja wykorzysta wszelkie możliwe legalne środki w ramach międzynarodowego prawa by zapewnić swym koncernom równy dostęp do tych rynków"

Zdaniem rzecznika, zachodnie reakcje na zagraniczną ekspansję rosyjskich koncernów "momentami graniczą z histerią". Zaznaczył, iż Rosja jest wiarogodnym partnerem i "nawet w czasach zimnej wojny ani razu nie odcięła dostaw surowców energetycznych do Europy Zachodniej".

Źródło Financial Times


Podczas pierwszej części posiedzenia szefów dyplomacji państw UE w Brukseli Polska sprzeciwiła się przyjęciu unijnego mandatu na negocjacje nowego porozumienia UE z Rosją. Jak tłumaczył prezydent, nasz kraj nie miał innego wyjścia. L.Kaczyński zapewnił, że taką postawą "nie reprezentujemy tylko siebie" Zdaniem eksperta Polskiego Instututu Spraw Międzynarodowych - Adama Eberhardta - Polska, wetując unijne negocjacje z Rosją, ma szanse wywalczyć zniesienie rosyjskiego embarga na polską żywność.
Ekspert uważa, że sprawa zablokowania importu mięsa z Polski, bardzo istotna dla Warszawy, była lekceważona w Moskwie i niedostrzegana w Unii Europejskiej.
Teraz, gdy Wspólnota ma rozpocząć negocjowanie nowego porozumienia o partnerstwie i współpracy z Moskwą, nadarzyła się doskonała sposobność, by powrócić do problemów z eksportem polskiego mięsa.
Adam Eberhardt przypomina, że pierwszorzędne znaczenie dla negocjacji Unii Europejskiej z Moskwą ma kwestia bezpieczeństwa energetycznego. Podkreślił, że z tego powodu obu stronom - mimo rozbieżności stanowisk - bardzo zależy na zawarciu wieloletniego porozumienia.
Polska domaga się, aby przed rozpoczęciem rozmów Rosja zniosła embargo na import polskiej żywności. Negocjacje Unii z Rosją, których rozpoczęcie zaplanowano na 24 listopada, mają dotyczyć nowego porozumienia o partnerstwie, dotyczącego między innymi spraw energii, handlu i praw człowieka.



Stanowisko Polski wobec restrykcji i embarga Rosji
Minister Ardanowski ostrzegł też, że jeśli stosunek Rosji do Polski nie ulegnie zmianie, Warszawa zmuszona będzie wystąpić również przeciwko członkostwu Federacji Rosyjskiej w Światowej Organizacji Handlu (WTO). W odpowiedzi Polska już w listopadzie 2006 r. zablokowała rozpoczęcie negocjacji między UE a Rosją w sprawie nowej umowy o partnerstwie i współpracy. W konsekwencji prowadzenie rozmów z Moskwą w sprawie zniesienia rosyjskiego embarga wzięła na siebie Komisja Europejska szczyty UE/Rosja nie wiele wnoszą do zmiany.

W Moskwie wychodzi się z założenia, że kierownictwo Polski, zrywając negocjacje Rosji z UE, przekroczyło granicę, za którą może nastąpić zapaść w stosunkach rosyjsko-polskich, przede wszystkim gospodarczych - pisze "Kommiersant". "Kreml skłania się ku temu, że za nierozważność braci Kaczyńskich powinien zapłacić polski biznes, który nie zdołał powstrzymać władz kraju przed podjęciem nieprzemyślanych kroków". Według "Kommiersanta", polecenie przygotowania serii uzasadnionych kroków idących w tym kierunku już zostało wydane stosownym rosyjskim instytucjom.



NOWE SPOJRZENIE PLATFORMY OBYWATELSKIEJ
Platforma Obywatelska chce po wyborach negocjować udział Polski w niemiecko-rosyjskim Gazociągu Północnym - donosi agencja Interfax.

"Jeśli Niemcy budują Gazociąg Północny to my też powinniśmy usiąść do stołu i negocjować żeby ten trójnik znalazł się także w Polsce" - powiedział agencji Interfax Andrzej Czerwiński, odpowiedzialny w partii za program dla sektora energetycznego.

Niezawisimaja Gazeta zaznacza, że Tusk wygrał także dlatego, że obiecał poprawić stosunki z Niemcami i Rosją. Polityka Kaczyńskich „przysparzała UE wiele kłopotów", w tym mieści się m.in. nieprzejednana pozycja braci wobec sprawy handlu polskim mięsem z Rosją czy zerwanie szczytu UE-Rosja w maju br.



Bezpieczeństwo energetyczne – Tezy Programowe wyborcze PO
Do tej pory, zasadniczym błędem w podejściu do zmian w energetyce było myślenie o interesie firm tego sektora, a nie o interesie jego klientów i konsumentów. Najważniejszym wyzwaniem dla Platformy Obywatelskiej będzie urynkowienie energii, gdyż to właśnie rynek jest najlepszym weryfikatorem jakości, a konkurencja, najlepszym regulatorem cen, powodującym ich obniżenie. Konieczne jest rozwiązanie kontraktów długoterminowych w elektroenergetyce, stworzenie warunków do rozwoju giełdy energii, zwiększenie inwestycji w sieci przesyłowe, w tym sieci transgraniczne oraz zwiększenie wykorzystywania energii ze źródeł odnawialnych, dywersyfikacja dostaw ropy i gazu, rozbudowa infrastruktury magazynowej. Doprowadzimy do wyodrębnienia funkcjonalnego i finansowego przesyłu, zwiększymy wydobycie krajowe gazu, doprowadzimy do budowy nowych rurociągów i rozbudowy infrastruktury magazynowej. Pod względem bezpieczeństwa energetycznego Polacy pod rządami Platformy Obywatelskiej będą żyć spokojnie.



Fragment z dyskusji z Bogdanem Zdrojewskim [PO] na blogu Salon24.pl
Bernard: Czy PO zaakceptuje gazociąg północny, czy przestanie protestować w tej sprawie. Czy PO odblokuje porozumienie UE - Rosja bez względu na to czy Rosja zniesie embargo, czy nie?
To nie jest kwestia coś za coś – gazociąg za embargo. Embargo bije w inne nasze interesy a gazociąg w inne. Jak będziemy zabezpieczać nasze interesy w obu przypadkach powinni wypowiadac się właściwi ministrowie i premier. Poza tym, to dyplomacja. A tu nie trzeba chlapać jęzorem tylko siadać do rozmów i negocjować.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Dyskusja nad stanem prawa dla firm paliwowych Strona Główna -> Forum paliwowe ogólne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin