Forum Dyskusja nad stanem prawa dla firm paliwowych Strona Główna Dyskusja nad stanem prawa dla firm paliwowych
Forum: olej, paliwa, smary,doradztwo paliwowe - ekonomiczne, akcyza, ustaw , przepisy, wolna dyskusja, cło i inne...
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Oświadczenie o nabyciu oleju opałowego - starnność wg. RZ

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Dyskusja nad stanem prawa dla firm paliwowych Strona Główna -> Forum prawne casusy w firmach paliwowych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jaronwoj
Administrator



Dołączył: 02 Lip 2007
Posty: 61
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon 7:29, 09 Lip 2007    Temat postu: Oświadczenie o nabyciu oleju opałowego - starnność wg. RZ

Oświadczenia nabywcy oleju opałowego można zweryfikować

Publikacja prasowa Rzeczpospolita 09.07.2007

Jeżeli podatnik jest w stanie wskazać, że dopełnił staranności w celu wylegitymowania nabywcy oleju opałowego, a rzeczywiście to nabywca oszukał Skarb Państwa, nie można mu zarzucić unikania opodatkowania. Wypełnił bowiem swoje obowiązki w należyty sposób
- orzekł krakowski WSA w wyroku z 5 czerwca br (I SA/Kr 394/06).



Spółka sprzedawała olej opałowy. Zgodnie z przepisami pracownicy spółki odbierali od nabywców oleju stosowne oświadczenia o przeznaczeniu go wyłącznie na cele opałowe. W wyniku przeprowadzonej kontroli zakwestionowano około 400 oświadczeń, które zdaniem kontrolerów miały braki. Polegały one w szczególności na błędnym lub niekompletnym podaniu adresu, nie były też podane urządzenia grzewcze. Pojawiały się w nich również dane fikcyjne. Pracownicy spółki w części uzupełnili braki występujące w oświadczeniach, złożono też wnioski o przeprowadzenie dodatkowych czynności dowodowych. Organ celny nie uwzględnił jednak wniosków dowodowych, wskazując, że skoro ustawodawca przewidział obowiązek pobierania oświadczenia od nabywcy oleju opałowego, należy to traktować jako przesłankę zwolnienia z obowiązku opłacania podatku akcyzowego. W związku z powyższym braki w oświadczeniu uniemożliwiają zastosowanie zwolnienia.

Spółka złożyła skargę do WSA, argumentując, że w kwestionowanych oświadczeniach nie było braków uniemożliwiających ich weryfikację. Spółka wskazała również na uprawnienie, anie obowiązek legitymowania nabywców oleju opałowego, oraz na to, że nie może działać na niekorzyść podatnika sytuacja, w której nabywca oleju posłużył się sfałszowanym dokumentem tożsamości.

WSA uchylił decyzję organu drugiej instancji i częściowo przyznał rację skarżącej. Zdaniem sądu, jeżeli spółka jest w stanie wskazać, że dopełniła staranności w celu wylegitymowania, a rzeczywiście to nabywca oleju oszukał Skarb Państwa okazując dokument sfałszowany, to nie można zarzucić jej unikania obowiązku podatkowego. Jeżeli natomiast spółka nie wypełniła należycie swoich obowiązków, bierze na siebie ryzyko związane z tym, że nabywca może podawać fikcyjne dane.

Marcin Opoka, Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

--------------------------------------------------------------------------------

Wojciech Kotala, starszy konsultant w Zespole ds. Akcyzy Deloitte (biuro w Krakowie)



WSA w Krakowie słusznie uznał, że przy ocenie, czy podatnik właściwie zastosował obniżoną stawkę akcyzy przy sprzedaży lekkiego oleju opałowego, formalizm związany z koniecznością posiadania oświadczenia nabywcy nie może wykluczać prawa do jego uzupełnienia lub zweryfikowania (np. poprzez uzyskanie duplikatu).

Tak więc stwierdzenie, że oświadczenia mają błędy lub są niekompletne, nie powinno automatycznie prowadzić to zakwestionowania obniżonej stawki akcyzy. W takiej sytuacji podatnik może podjąć działania zmierzające do uzupełnienia oświadczeń. Zdaniem sądu nie jest tak, że jakikolwiek błąd w oświadczeniu od razu powoduje obowiązek rozliczenia akcyzy według zwykłej, niepreferencyjnej stawki. Sąd stwierdził wyraźnie, że oświadczenia mogą, a nawet powinny być weryfikowane i uzupełniane, w tym także w trakcie postępowania podatkowego.

W przypadkach gdy nabywca oleju okazał się oszustem (np. jego dane są nieprawdziwe), konsekwencje tego faktu nie powinny obarczać sprzedawcy oleju. Zdaniem sądu, jeśli podatnik jest w stanie wykazać, że dopełnił staranności w celu wylegitymowania nabywcy, nie można zarzucać mu unikania obowiązku podatkowego. Tak więc krakowski WSA zakwestionował stanowisko prezentowane przez niektóre organy podatkowe, że uprawnienie do legitymowania nabywców, które zawarte było w przepisach akcyzowych, przenosiło odpowiedzialność za nierzetelność nabywcy na sprzedawcę oleju opałowego.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Dyskusja nad stanem prawa dla firm paliwowych Strona Główna -> Forum prawne casusy w firmach paliwowych Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin